Пон - Пет 8:30 - 17:00
За първи път България бе домакин на Европейския конгрес на горските педагози - международно, ежегодно събитие, обединяващо усилията, знанията и опита на педагози от цял свят във възпитаване на обществото в опазване на гората. Тазгодишното му издание се проведе в учебно-опитно горско стопанство – Юндола към Лесотехнически университет в периода 02-05 септември 2024 г. Общо 120 горски педагози от страната и чужбина – Австрия, Словакия, Норвегия, Унгария, Германия, Полша, Латвия, Естония, Чехия, Боливия, Финландия, Израел, Румъния, обмениха опит в сферата на горските занимания с подрастващи, а темата му бе „Европейските гори, подложени на стрес от горски пожари, суша, насекомни вредители, бури и други природни бедствия. Предизвикателство за Горската педагогика!“.
Програмата на международния форум включваше лекции, дискусии, практически занимания и представяне на авторски пособия за работа с деца. В подготовката си, горските педагози се насочиха към представянето на иноваторски занимания и материали по актуалната за обществото тема на конгреса. Част от подтемите бяха „Какво е Горски педагог – методи на работа, стандарти за качество и оценка“; „Ролята на родителите в горската педагогика“; „Как да се справяме с философските и психологическите процеси в предложенията на горската педагогика“; „Горски защитни пояси, като възможен елемент за създаване на зелени коридори за опазване на биологичното разнообразие“ и др.
Горски педагози от СЦДП Габрово и прилежащите му стопанства ДГС Свищов, ДГС Болярка, ДГС Елена, ДГС Габрово, ДЛС Росица, ДЛС Воден-Ири Хисар, както и от ПП „Българка“ се включиха с представяне на авторската игра „Един лош ден и добър ден в гората“. Те запознаха участниците в конгреса с факторите, които могат да засегнат горите, както и по какъв начин човекът може да допринесе за подобряването на състоянието им.
Конгресът се организира от Изпълнителна агенция по горите, в партньорство с Министерство на земеделието и храните, чрез шестте държавни горски предприятия и Лесотехническия университет и бе уважен лично от инж. Мирослав Маринов - зам.-министър на земеделието и храните и от инж. Стоян Тошев - изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите.