20 Aug
2019
На територията на предприятието, в обхвата на инфектираните зони се въвеждат следните мерки:
• Ограничаване на достъпа на лица и пътни превозни средства, които нямат отношение към претърсването и прилагането на мерките за предотвратяване и ликвидиране на болестта АЧС. След обявяване на инфектирана зона със заповед на БАБХ, Регионалната дирекция по горите, в чиито район на дейност попада зоната, издава заповед за ограничаване на достъпа до горски територии в определените ловностопански райони , на лица и пътни превозни средства, които нямат отношение към претърсването и прилагането на мерките за предотвратяване и ликвидиране на болестта.
• Държавните горски и ловни стопанства, в присъствието на стопанисващите дивеча поставят на терен обозначителни табели за маркиране на зоната, указващи ограничения достъп в инфектираната зона.
• Стопанствата незабавно уведомяват населението за ограничения достъп на лица, нямащи отношение към претърсването за трупове на умрели диви свине и за такива с нетипично поведение.
• За срок от два месеца от датата на обявяване на зоната за инфектирана, се спират всички дейности в засегнатите горски територии, в това число дърводобив, лов и подхранване на дивеча, паша на домашни животни, събиране на гъби, билки, сено и др. Ръководството на предприятието, съвместно с директорите на стопанства, предприемат необходимите действия по места, за регулярното снабдяване на местното население с дърва за огрев за предстоящия отоплителен сезон.
• В зоните с ограничен достъп, могат да се извършват неотложни дейности от лицата, които нямат отношение към претърсването и прилагането на мерки за предотвратяване и ликвидиране на болестта по ред и условия определени от областните епизоотични комисии и съгласно определение от БАБХ мерки за биосигурност.
• В периода на ограничения достъп, ловът в инфектираните зони е забранен.
• В инфектираните зони се извършват претърсвания за наличие на трупове на умрели диви свине или на такива с нетипично поведение, от лицата по чл. 34 от ЗЛОД и ДП, които стопансват дивеча на територията на съответната зона, в случай на намерено мъртво животно, се вземат проби и се изпращат незабавно за изследване в БАБХ.
• След приключване на претъсването, дрехите, обувките и ползваните автомобили на лицата, участващи в него, се дезинфекцират.